1. Herkes çok farklıdır, vücutlarımız, zihnimiz ve en önemlisi ruhlarımız. Sakın başkalarının yapabildiği diyetleri 'Ben neden yapamıyorum' diyerek kendinizi suçlamayın.

2. Tamam anlıyorum, etrafta herkes vücudunuzla, görünüşünüzle ilgili pozitif olun diyor size ve siz de 'Bu o kadar kolay değil' diyorsunuz. Çok haklısınız. İnsan kendini aynanın karşısında iğrenç görürken nasıl 'Çok güzelim' diyebilir ki? Ben de sizlere diyorum ki: Kendinize yalan söylemeyin ama en azından negatif kelimler de kullanmayın. Şöyle düşünelim: Ben sizi yolda gördüm ve dedim ki 'Ayy ne kadar iğrenç gözüküyorsun, acayip kilo almışsın, her tarafından yağ fışkırıyor, halin felaket!' Ne yaparsınız? Hemen defansa geçersiniz, ya bana karşı negatif bir şeyler söylersiniz ya da benimle bir daha hiç konuşmazsınız. Ama aynısını siz kendinize yapıyorsunuz ve ruhunuzun size iyi davranmasını bekliyorsunuz. Hayır, mümkün değil. Kendinize yalan, güzel sözler söyleyin demiyorum ama negatif kelimeler de lütfen kullanmayın.

3. Kendiniz dinlemeyi öğrenin. Acıktığınızda yiyin. Bırakın artık medyada sürekli söylenen 6 öğün, 8 öğün, 10 öğün tavsiyelerini. Siz ne zaman acıkıyorsunuz, ne kadarla doyuyorsunuz ona kulak verin. Japonlar günde üç öğün yiyorlar, üstelik en sağlıklı ve uzun yaşayan toplumlardan birisi onlar. Başkalarını dinlemek yerine artık kendinizi dinlemenin zamanı geldi.

4. Kendinize yasaklar, kurallar koymayın çünkü kurallar çiğnenmek, yasaklar kırmak içindir. Yasak koyduğunuz her şey size çok daha cazip gelecektir. Şunu hep kendinize tekrarlayın: 'Eğer canım çok isterse tadına vararak istediğim şeyden yiyebilirim.'

5. Eğer sürekli tatlı yemek istiyorsanız, hayatınızda ne gibi bir tat eksik, onu bulun ve hayatınızı tatlandırın.

6. Basit karbonhidrat tüketiminde (meyve, kuru meyve, şeker ve türevi gıdalar) mutlaka yanında protein ağırlıklı bir gıda tüketin (badem, ceviz, yoğurt, süt vs). Kan şekeriniz daha stabil olacaktır ve hemen acıkmayacaksınızdır. Tek başına elma yiyin, yarım saat sonra karnınız guruldamaya başlar. Ama yine kendinizi dinleyin. Bana gelip 'Bir elma yiyorum, sonra çok tıkanıyorum ve saatlerce acıkmıyorum' diyen danışanlarım da oldu Smile

7. Delicesine aç bir halde ne süpermarkete gidin, ne de dışarıda yemeğe. İster istemez çok yiyeceksiniz, çünkü gözünüz dönmüştür.

8. Ruhunuzu doyurursanız daha az açlık çekersiniz. Eğer sürekli acıkıyorsanız ve fiziksel olara yeterli gıda alıyorsanız o zaman ruhunuzu bir yerlerde aç bıraktınız demektir. Ruhunuza ne iyi geliyorsa onu yapın. Ben müzik dinleyip dans etmeye bayılıyorum. Haaa, bir de ablamlardan birisiyle konuşmaya. Ehh, insanın üç ablası olunca birinden birini muhakkak telefonda yakalıyor.

9. Spor yapın. Ama sporu kilo vermek için değil, hakikaten ruhunuza ve bedeninize iyi geleceği için yapın. Ve her spordan sonra spor yapabildiğiniz için şükredin. Ne büyük bir hikmettir ki spor yapacak enerjiye sahipsiniz.

10. Zamanla kendinizi daha çok sevin ve kendinize değer verin. Kendinize verdiğiniz değer kadar değerlisiniz bu hayatta...

11. Benim ne dediğimin çok bir önemi yok. Size hayatta ne iyi hissettiyorsa onu yapın ve mutlu olun. Kimse siz değil ve siz olamaz. Mevlana'ya sormuşlar: 'Aşk nedir?' diye. 'Ben ol ki bilesin' demiş. Artık kendinizi dinlemenin vakti geldi de geçiyor bile...

Yorumlar (4)

 • nurcan

  merhabalar bende şuanda 80 kg bu kg bir anda çıktm kullandığım depresyon ilaçları sağ olsun çokkötüydüm tam 1.see uğraştım düzelmek için şu anda ozamanki gibi deyilim ama yinede kullanmamgerekiyor .bunada şükür .şu anda ozamana göre çok iyiyim amaişte kiloda aldıbaşını 80.dayadı şimdiyse 2.aydır ne alıyorum nede veriyorum çok yiyen biriside deyilim ne yapacağımı şaşırdım .ençokta beğenipte içine giremediğim kıyafetler morelimi bozuyor eşimle alış verişe gidiyorum birşey almadan geri geliyorum nasıl güzel deyilmi:-)))))ama yinede çok şükür.sizinle tanışmak isterim dinlediğiniz için teşekkürler)

  0 Beğen
 • Nurcan hanım, arzu ederseniz bana Sayasa'dan ulaşabilirsiniz. 0216-383 3563. Çok sevgilerimle....

  0 Beğen
 • Merve

  Bayanların en büyük problemi olan fazla kilolardan kurtulmak için çiğ beslenmeyi öneriyorum.Çiğ beslenme tam anlamıyla insanın kendini tanıma sanatı!Çiğ beslenme sayesinde gayet sağlıklı,daha enerjik ve genç hissedeceksiniz.Kendinizi ve yaşamı seveceksiniz.Daha fazla bilgi için www.canliyemekkutusu.com adresini ziyaret etmenizi öneririm.Kendiniz için!!!

  0 Beğen
 • merve

  iyi günler adım merve 21 yaşındayım ne kilo alabiliyorum nede verebiliyorum piskolojim kilo yüzünden bozuld u iyice boyum 1.65 kilom 80 ne yapsam başarılı olamadım yaptıklarımdamı bir yanlış var bilemiyoorum bir ara yagsız tuzsuz yiyordum faydasını göremedim canım ne istersede yiyorum hemende doyuyorum az yemekle ama çözemedim bana yemek mi otmu deseler ot derim çünkü çok seviyorum lütfen bana yardımcı olun lütfennnnnnnnnnnnnnnn çok teşekkür ederim şimdiden :sad:

  0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın