Yazıma başlamadan önce şu noktayı vurgulamam gerektiğine inanıyorum: Bugüne kadar hiçbir markayla çalışmadım, ürünlerini satmadım, ya da kaldığım detoks/zayıflama merkezlerinin ücretlerini kendi cebimden ödedim ki kimseye borçlu hissetmeden dilediğimce, özgürce bireylerin ve toplumların sağlığını düşünebilecek şekilde fikirlerimi dile getirebileyim.

Son zamanlarda sürekli her yerde Sarelle'nin "Siz ne yerseniz çocuğunuz onu yer" reklamlarını gördükçe bu nasıl bir mesajtır acaba diye düşünmeye başladım. Doğru, çocuğunuz siz ne yerseniz onu yer ama acaba siz Sarelle mi yemelisiniz sorusunu aklımdan geçirmeden edemedim. Kalktım Sarelle'nin sahiplerinden Zafer bey ile görüşmeye gittim. Sağolsun beni kırmadı ve büyük bir sabırla "Ama çocuklara yönelik olmamalı bu reklam" diye defalarca aynı konuyu dile getirmemi dinledi. Hatta eğer Sarelle ile ilgili negatif birşey yazarsam da bana karşı dava açmayacağını söyledi  Malum dikkatli olmam gerekir.

Zafer bey, kendisinin de çocukları olduğunu ve Sarelle'yi satın aldıktan sonra içindeki malzemeyi baştan aşağıya değiştirdiklerini çünkü kendi ailesinin de bunları rahatlıkla tüketmesini istediğini belirtti. Piyasada katkı maddesiz fındık/kakao ezmesi olmadığını, kendilerinin tamamen doğal ve içinde palm ya da trans yağ olmadan ve hiçbir GDO'lu ürün kullanmadan üretim yaptıklarını, hatta reklam filmlerinde "doğal" kelimesini kullandıkları için rakip firmaların dava açtıklarını söyledi. Dava sonucu ne mi olmuş? Kaybetmişler çünkü tarım bakanlığı tarafından "haksız rekabet" olarak belirlenmiş, piyasadaki diğer ürünler doğal olmadıkları için. 

Şimdi bana sorarsanız, ben yine de reklamlarına takıldım, sonuçta çocuklar sarelle mi yemeli diye düşünüyorum. Onların da bakış açısı şöyle, nasıl olsa çocuklara piyasadaki diğer içinde kötü malzemeler olan ürünler veriliyor, satın alınıyor, en azından bizimkisi alınsın. Hımmm.... bana göre tabii ki hiç alınmasın! İçerikler kısmında ilk sırada şeker sonra bitkisel yağ ve 3. sırada yüzde 13'lük bir rakamla fındık geldiğini belirtip sonuçta çocuklar şeker alıyor diyorum. Uluslararası gıda kodeksine göre tüm dünyada "İÇİNDEKİLER" kısmında kullanılan malzemeler en fazladan en aza doğru gitmek zorundadır. Bu tüm ürünler için geçerlidir. Ben en fazla şeker olduğunu ve çocuklar o zaman sırf şeker mi yiyecekler diye sorduğumda, Türk halkı tatlı sevdiğinden diğer opsiyonlarımız da var diyor. Hangi halk tatlı sevmiyor ki?  Hemen içeriğinde yüzde 45 fındık olan ürününü gösteriyor. "Bu daha sağlıklı ama genelde insanlar şeker oranı yüksek olanı daha çok seviyor" diyor. 

Son söz olarak, Zafer bey belki kızacak ama, ben yine de reklamlarına takıldım ve onaylamıyorum. İşin içine çocuklar girince çok hassas oluyorum da!!! Ürünlerini farklı reklamlarla dile getirebilirler. Sonuçta şeker sadece çocuklar için değil, hamileler ve yetişkinler için de çok zararlı.  

 

 

Yorumlar (5)

 • murat

  Teşekkürler etkili araştırmanız için ve kesinlikle katılıyorum, ürün yüzde yüz fındık içermeli katkı maddesiz ve şeker içermemeli yada çok az içermeli. Bu sebeple ordu ilinde bulunan akrabalarım vasıtasıyla sagra satış mağazası içerisindeki sagra çeşmesinden fındık ezmesini ediniyorum. Ama keşke yıllar öncesinde olduğu gibi her mahalleye neredeyse yayılmış olan sagra special çeşmeleri yurt geneline yayılsada diğer ürünlere zaman zaman meyil göstermek zorunda kalmasa insanlarımı. İyi günler

  0 Beğen
 • semra

  Bitkisel yağın içeriğini yazmamış orda kesmiş emin olun bitkisel yağın içeriğinde %100 eminim palm yağı var ve oldukça zararlı bir yağdır.

  0 Beğen
 • Ilhan

  Ya arkadas sizz milleti apdalmi saniyosunuz . Maden bitkisel yag kullaniyon adam gibi cik acikla su bitkisel yagi halkda gonul rahatligiyla yesin senin urununu" neden korkoyosun "

  0 Beğen
 • Tugba

  Ben de icerigindeki bitkisel yag kismina takildim. Hangi bitki oldugu yazmiyor. Dun ilk defa sarelle duo yedim ve bir sure sonra yuzumde kizarma kasinma ve yanma olustu kizariklik halen devam ediyor. Bugun kapagini acip kokladigimda plastigimsi veya nasil anlatsam pastel boya benzeri bir koku aldim. lutfennn aciklasinlar neymis bu bitkisel yag, biz de bilelim ona gore tuketelim.

  0 Beğen
 • Beste

  Bitkisel Yağ = Palm Yağı, bütün ambalajlı ürünlerin içerisinde Palm Yağı var, üşenmedim markette hepsinin içeriğine baktım. Büyük firmaları bırakın bir yana, lokal markalar da bile var. Pastanelerde bile kullanıldığına eminim. Mc donalds, Burger King gibi her yerde olan fast food restoranlarına tedarik eden firma her kim ise bu yağı her türlü restorana, pastaneye ya da cafeye tedarik edebilir çünkü ucuz.

  0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın