Son aylarda Prof. Dr. Canan Karatay'ın "Hamilelikte şeker yükleme testinin yapılmasını yanlış buluyorum" demesiyle gündem bu konuyla çalkalanıp duruyor. Ben hamilelik kısmına gelmeden normalde bu test ne kadar gerekli, ne zamanlar yapılması gerekir ile ilgili görüşlerimi dile getirmek istiyorum. Senelerdir görüşmeye gelen danışanlarım çok iyi bilirler ki gerekmedikçe hiçbir zaman ilaç taraftarı olmamışımdır. Zaten diyetisyenlerin hiçbir şekilde ilaç tavsiye etmemeleri gerekir çünkü bizim işimiz "Doğru beslenme" ile sistemi elimizden geldiğince düzeltebilmektir. Ayriyetten doktorlar gibi ilaç yazmak gibi bir yetkimiz de yoktur.

Şeker yükleme testinin bana mantıksız gelen kısımlarını tek tek yazacağım ama kısa tutmaya çalışacağım çünkü şunu farkettim ki insanlar uzun yazıları sonuna kadar okumuyorlar smile

1. 12 saatlik açlık sonrası bir bardak içi kimyasallarla dolu su içiyorsunuz. Kim 12 saat aç kaldıktan sonra gidip sırf şekerli kimyasal su içiyor? Eğer içiyorsanız zaten ciddi olarak beslenmenizi değiştirmeniz gerekiyor demektir!

2. Diyelim ki bu teste bağlı olarak şekerle ilgili sorunlar çıktı, neden bazı doktorlar hemen ilaç yazıyorlar? Şeker ile ilgili sorunlar çoğu zaman sadece sağlıksız ya da bilinçsiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Bugün 7 yaşındaki çocuğu spor ve sağlıklı beslenmeye yönlendirmek yerine ailesini iyice korkutup neden hemen ilaç veriliyor?

3. Bu test şart, sonuçları doğru diyorsanız o zaman neden bu kişi normal yemeğini yedikten sonra testi yapmıyorsunuz?

4. Hepimiz sürekli 12 saat aç kalıp sonra şekere mi saldırıyoruz?

5. Bu test acaba ilaç firmalarının birçok insana şeker ilacı satmak için ortaya çıkardığı bir yöntem olabilir mi? Bakın olabilir demiyorum, olabilir mi diye sizlere soruyorum wink Bana göre mantıksız yanları var. Karatay Hoca'nın dediği gibi o zaman 3 dilim baklava yiyip gidin teste.

6. Gebelikte diyabet, pankreasın yeterince insülin hormonunu üretememesinden kaynaklanır. Özellikle 5. aydan itibaren bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için vücudun daha fazla insülin üretmesi gerekir. Gebelikte diyabet özellikle bebek için riskli bir durumdur. Fakat bunu bulmak için aç karnına gidip o GDO'lu kimyasal şekerli suyu içmek şart mıdır? Birkaç sene önce hamile bir arkadaşım panik şekilde beni aradı: "Didem, ben de diyabet varmış. Doktor, insüline başlayabileceğimi ve hemen gidip şekerimi her gün evde ölçmem için alet almamı istedi," dedi. Onu sakinleştirdim. Aleti aldırtmadım. Normal yemeklerinden sonra birkaç kez eczanede şekerini takip etti ve hiçbir şey çıkmadı. Gayet sağlıklı bir hamilelik ve doğum geçirdi. Esas doktorun bu kişiyi strese sokması daha büyük risk yaratabilirdi. Açıkçası hamileyken de 12 saat aç kalıp sonra o iğrenç suyu içmek bana saçma geliyor.

 7. Bu arada eğer içtiğiniz suyun paketini görmek isterseniz de laboratuvarlarda görmenize izin vermiyorlar. Açıkçası vücuduma neyi aldığımı bilmek ve görmek en doğal hakkım diye düşünüyorum.

8. Bugün yükleme testinden sonra birçok kişiye "şeker hastalığı" tanısı konulup ilaç satılıyor ve sonra şuna hele hiç inanmayacaksınız. Bu kişiler sağlıklı beslenmeye başlayıp kandaki şeker seviyeleri normale dönüp bu sefer de ilacın etkisiyle düştüğü zaman doktorlar "o vakit biraz karbonhidrat yiyin" diyorlar, ilacı kesmek yerine!!! Belli ki kişi sağlıklı besleniyor, artık şekeri normale dönmüş ama sen ilaçla bu sefer de hipoglisemi yaratıp yine çok yedirtiyorsun. "Yarın Diyete Başlıyorum" adlı kitabımda bu konuyla ilgili bir bölüm var. Okumanızı tavsiye ederim.

9. Aşağıda bulabildiğim bir tane örnek var. İçindekilerinin ne olduğunu anlıyorsanız bana da söyleyin lütfen surprised

Glucola

 

 

Yorumlar (3)

 • Selcuk İnan

  Sizin ilaç firmaların kurdukları tuzak düzenlerle alakalı fikirlerinizi destekliyorum tamamen kurdukları ekonomik çarka masum insanlarıda enjekte ediyorlar..

  0 Beğen
 • Suheyla Kanca

  Cok can sikici bir durum bu yaaa...insan kime, neye guvenecegjni sasiriyor artik. Cok guzel ve bilgilendirici bir yazi olmus. Tamamiyla katiliyorum yazdiklarina. Cok tesekkurler sevgili kardesim.

  0 Beğen
 • Nida

  Yazınız tek kelime ile harika. Kimse hayatıma bir can daha katacağım öncesinde ve boyunca normal beslenme dışında özen göstereyim demiyor zaten sistem buna izin vermiyor. İlaçlar mutlaka gerekli ama kimler için kısmı önemli. Keşke sizin düşünce yapınızda mesleğini yapan insanların sayısı artsa, daha fazla kişilere ulaşabilseniz. Yazınızda ki emeğinize sağlık. Teşekkürler.

  0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın