Genelde iki tip tarçın kullanılmaktadır: 

1. Ceylon tarçını - Sri Lanka'dan gelmektedir. Daha kırılgan ve açık kahverengidir. Aynı zamanda tatlıdır.

2. Cassia tarçını - aynı zamanda Çin tarçını olarak bilinmektedir. Daha kalın, sert ve rengi koyudur. Çok daha kuvvetli ve acımsı bir tadı vardır.

Batı kültüründe tarçın daha çok tatlılarda ve meyveli yemeklerde kullanılır. Ama etnik yemeklerde de kullanıldığı görülmüştür. Doğuda ise  mesela Hint yemeklerinde acılı baharatlara eklenir. Biz de kışın boza ve sahlep gibi içeceklere de eklenir. 

1 tatlı kaşığı TARÇINda:

  • 6 kalori
  • 1.4 gram lif
  • Manganez ve kalsiyum 
  • Antibakteriyal özellikler vardır.

Cassia tarçını eğer yüksek miktarlarda tüketilirse içindeki coumarin maddesi yüzünden karaciğere zarar verebilir. Herşeyde olduğu gibi tarçında da miktar konusunda abartmamak gerekir. İyi korunduğu zaman tarçın 2-3 sene dayanıklılığını koruyabilir.

Tarçınla ilgili özellikle kan şekerini dengelediğine dair birçok araştırma yapılmaktadır. Fakat bu klinik çalışmaların kimisi kan şekerini dengelediğini savunurken kimisi de işe yaramadığını göstermektedir. Bununla ilgili çalışmalar halen devam etmektedir. Kan şekerini dengelesin dengelemesin yine de tarçın faydalı bir baharattır ve eğer seviyorsanız makul miktarlarda yemeklerinizde ve içeceklerinizde kullanmanızı tavsiye ederim. 

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın