Son yıllarda gıda intolerans testlerinin çoğalmasıyla etrafınızda birçok kişinin “Benim glütene alerjim varmış. Glüten bana kilo yapıyor”  gibi laflarını işitmiş olabilirsiniz. Peki hakikaten glütensiz beslenme zayıflatır mı? Ama ondan önce acaba bu glüten dedikleri nedir? Birçoğumuz glütensiz beslenirken daha glütenin ne olduğunu bile bilmiyoruz. Glüten; arpa, yulaf ve buğdayın içinde bulunan bir protein çeşitidir. 

 Glütensiz beslenme ile ilgili en güzel çalışmalar çölyak hastaları üzerinde yapılmıştır. Çölyak hastalığı; otoimmün bir rahatsızlık olup glütenin ince bağırsaklara zarar vermesidir. Tüm dünyada ortalama 100 kişiden birinde görülmektedir.  Çölyak hastaları glüten tükettikleri zaman ince bağırsaklar zarara uğrar ve ince bağırsak duvarlarında besinlerin emilimi azalır ya da hiç olmaz. Bu da kişilerin bağışıklık sisteminin zamanla çökmesine neden olur. 

 2013 yılında İngiltere’de yapılan bir çalışmada normal kilosunun ALTINDA olan çölyak hastalarından %69’unun “çölyak teşhisi” konulduktan sonra kilo aldıkları görülmüştür. Aynı zamanda %18 kilolu ve %42 obez olan çölyak hastalarının teşhisten sonra kilo verdikleri tespit edilmiştir.  Oysa 2006 yılında yine İngiltere’de yapılan bir çalışmada çölyak teşhisi konulanların %81’inin kilo aldığı görülmüştür. Bunun gibi daha birçok birbirini tutmayan çalışma vardır.  Bundan dolayı net bir şey söylemek çok yanlış olur. Fakat çalışmalar şunu gösteriyor diyebiliriz; Glütensiz diyet yüzde yüz kilo verdirir diye bir gerçek yoktur. Verdirebilir de, aynı da tutabilir, aldırabilir de... ☺ 

 Şunu kesinlikle belirtmem gerekir ki “Glütensiz diyet” demek düşük kalorili diyet demek değildir. O zaman tüm çölyak hastalarının incecik ve hiçbirinin kilo sorunu yaşamıyor olması gerekirdi. Sonuçta yediğiniz miktar da ne yediğiniz kadar çok önemlidir. Diyelim ki glüteni çıkardınız diyetinizden ve mısır ekmeği yemeye başladınız. Eğer her gün koca bir mısır ekmeği bitirirseniz, yine kilo veremezsiniz. 

Gıda intolerans testleri ve glütensiz beslenme ile ilgili daha detaylı bilgileri ve görüşlerimi “Yarın Diyete Başlıyorum” adlı kitabımda okuyabilirsiniz. 

Son söz olarak, eğer çölyak hastası değilseniz ve glüten hassasiyetiniz yoksa “kilo vermek” için sakın GLÜTENSİZ DİYET sevdasına kapılmayın derim ☺

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın