Bu hafta sizin gibi duyarlı ve bilinçli okuyucularıma çimen suyunun faydalarını anlatmak istiyorum. Esasında çimen suyu dediğimiz şey buğday suyudur. Ufak tepsilere ekilen buğday tohumları aşağı yukarı 15-20cm uzadıktan sonra kesilir ve suyu çıkarılarak içilir. Peki çimen suyu neden son zamanlarda bu kadar popüler oldu, nedir bu normalde alt tarafı çim diye baktğımız bitkinin içindeki özellik? Çimen suyunun saymakla bitiremeyeceğim faydalarından en önemlilerini sizlerle bu yazımda paylaşacağım.

Çimen suyu, tepsisinden taze, kesilir kesilmez içildiğinden klorofil yoğunluğu inanılmaz derecede yüksektir. Bitkilerin çoğunda bulunan klorofil güneşten gelen enerjidir, ve biz çimen suyunu içerek direk bu enerjiyi kendi hücrelerimize veririz. Klorofilin içinde yüksek miktarda vitaminler, mineraller ve protein bulunur. Klorofili esasında bitkinin kanı olarak ta adlandırabiliriz, çünkü klorofil olmadan birçok bitki hayatta kalamaz. Klorofil tüm hücreleri kuvvetlendirdiği gibi aynı zamanda karaciğeri ve kanı temizleme gibi bir özelliğe de sahiptir. En önemli bir diğer özelliği ise anemik (kandaki demiri düşük) olan kişilerde bu rahatsızlığı, yeteri derecede tüketildiğinde ortadan kaldırmasıdır. Klorofil aynı zamanda diş çürüklerini önler, ve diş etlerini sağlamlaştırır. Birçok cilt rahatsızlığına da iyi gelir.

Eğer bugünkü şehir yaşamımızı göz önüne alırsak hiçbirimiz doğal ortamlarda yetişmiş çiğ sebzelerden oluşan günlük bir menü tüketmiyoruz. Aksine yiyecekleri bakteri ve virüslerden arındırmak için normalde daha fazla pişirdiğimiz bile oluyor. Böylelikle de gıdalardan aldığımız besin değerini inanılmaz derecede düşürmüş oluyoruz.
Çimen suyunda likit oksijen bulunur. Bu oksijen, gıdaların daha iyi metabolize olmasını ve daha net ve açık düşünmeyi sağlar, çünkü beyin sağlıklı fonksiyon gösterebilmek için vücutaki oksijenin yüzde 25’ini kullanır. Bunun dışında daha iyi bir kan dolaşımı da sağlar ki bu da hücreleri çok daha iyi bir biçimde besler.
Günde iki kahve fincanı kadar çimen suyu tükettiğinizde günlük ihtiyacınız olan tüm A,C,E ve B-vitaminlerini almış olursunuz. Bu vitaminleri çok doğal bir şekilde aldığınızdan alınan vitamin haplarına göre vücut çok daha iyi metabolize eder, ve faydasını görür. Tüm bunların yanı sıra vücudun kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve magnezyum ihtiyaçlarını da karşılar.

Vücut için gerekli olan tüm amino asitlerde çimen suyunun içinde vardır. Et, tavuk, balık veya diğer hayvansal gıdalardan alabileceğimiz protein iki fincan çimen suyunda yeteri kadar vardır. Özellikle vejeteryanlar için inanılmaz bir protein deposudur.

Saymakla bitiremeyeceğim çimen suyunun sadece bir özelliğini daha sizlerle paylaşıp ardından nasıl yetiştirildiği ve tüketildiği hakkında bilgi vermek istiyorum. Çimen suyunun içinde inanılmaz derecede enzimler vadır ki, bunlarda tükettiğimiz gıdaların çok daha iyi metabolize olmasını sağlar.

Bunları biliyor muydunuz?
• Çimen suyu toprakta bulunan 102 mineralden 92sini içinde barındıyor.
• Çok yüksek enzim oranı olduğu kadar yüzde 70 klorofil içeriyor.
• Çimen suyu iki şekilde tüketildiği zaman kişide yüksek enerjiye yol açıyor: 1. vitamin ve mineral eksikliklerini kapatıyor 2. hücreleri, kanı ve organları tıkayan artıkların vücuttan atılmasını sağlıyor.
• Kilo vermeye çalışanlarda, kan dolaşımını ve metabolizma hızını yükselterek yardımcı oluyor.

Esasında çimen suyunu yetiştirebilmek insanın kafasında canlandırdığı kadar zor bir olay değildir. Bunun için gerekli malzemeler şunlardır: altında ufak delikleri olan en az 2 tepsi, toprak ve buğday tohumu. Toprak birinci tepsinin üzerine eşit oranda yayılarak konur, üzerine toprağı kapatacak şekilde tohumlar serpiştirilir ve bol su verilir. Birinci tepsinin üstü ikinci tepsiyle kapatılır. Günde iki kez sulanır. Artık tohumlar uzayıp çimen haline geldiklerinde zaten üzerinde bulunan ikinci tepsiyi havaya kaldırmaya başlar. Bundan sonra ikinci tepsi bir kenara konulur ve birinci tepsideki çimenler büyümeye bırakılır. 15-20cm olduklarında içilecek kadar çimen kesilip suyu sıkılır. Bir kahve fincanı kadarı idealdir. Yalnız burada çok önemli bir noktaya değineceğim. Çimen suyunun kendine ait özel bir makinası vardır. Bunun dışında hiçbir makinayla suyu çıkmaz. Kesinlikle evdeki normal sebze-meyve sıkacağı ile bunu denememenizi tavsiye ederim, yoksa aletinizin bozulma riski çok yüksektir. Eğer evde yetiştirmiyorsanız artık dışarıda birçok meyva ve sebze sıkan yerden bunu tedarik edebilmeniz mümkündür.

İkinci çok önemli hususta, kesinlikle aç karnınıza içmenizdir. Böylelikle direk kana karışır ve etkisini çok daha iyi gösterir. Ama eğer ilk kez çimen suyu içecekseniz bunu boş bir gününüzde evinizde ya da evinize yakın bir yerde içmenizi tavsiye ederim. Vücut anında detoks moduna geçtiğinden mideniz bulanabilir, ya da aşırı baş ağrısı çekebilirsiniz veya bağırsaklarınız bozulabilir. Bunların hiçbirisi de olmayabilir, ama ben sizin yerinizde olsam işimi sağlama alırdım.

Sağlıklı ve bol oksijenli günler dilerim…

 • Fazlı

  Verdiğini bu güzel bilgi için teşekkür ederim. Çimleri sıkmadan yesek olurmu?

  0 Beğen
 • mehmet demr

  evet çiğneyerek de suyunu çıkarabilirsiniz. manuel ya da elektrikli çim sıkma makinası için aşağıda linke bakabilirsiniz..
  http://urun.gittigidiyor.com/BUGDAY-CIMI-SIKACAGI_W0QQidZZ18927155

  0 Beğen
 • ider

  her seyi guzel anladim kaynatarak icsek olmazmi

  0 Beğen
 • Didem Kanca Üstay

  Maalesef kaynatarak içilmiyor çünkü o zaman besin değerlerinin birçoğunu kaybetmiş oluyor.

  0 Beğen
 • pelın

  ya su 2.tepsıyı anlamadım ben:sad:

  0 Beğen
 • Ne açıdan anlamadınız acaba?

  0 Beğen
 • aylin

  ii gunler, çim suyu bulabileceğimiz hem istanbul anadolu hem de avrupa yakasında bi kac yer önerebilir misiniz? ayrıca çim suyu sıkma makinesi temin edebileceğimiz bi yer var mı? cok acil, simdiden tesekkurler...

  0 Beğen
 • Benim bildiğim kadarıyla kuruçeşme'de lifeco'nun yeri var, oradan çimen suyunu temin edebilirsiniz. Cihangir'de Cuppa adlı cafe'de de bulunuyor. Çim sıkma makinasına gelince burada henüz motorla çalışanları yoktu en son baktığımda. El ile sıkılan motorla çalışan kadar iyi olmuyor açıkcası. Eğer yurt dışından getirtme imkanınız varsa çok daha iyi olur. Ama yoksa o zaman manual olanını Lifeco'nun Kuruçeşme'deki yerinden temin edebilirsiniz.

  0 Beğen
 • aylin

  çok teşekkurler.

  0 Beğen
 • Filiz

  Merhaba,

  öncelikle bilgileriniz icin tesekkür ediyorum.

  Yabancı sayfalarda gezinirken bu adrese rastladım
  www.2-life.com

  Bu adresten kendime motorlu katı meyve sebze sıkacagı
  almayı düsünüyorum.Aynı zamanda cim suyu da sıkılıyor.

  Fiyatları az yüksek ama piyasada olanların en iyi olanlarını bulabilirsiniz.

  Sevgilerle

  0 Beğen
 • zeynep

  optimum outlet göztepe de var ve 2 yerde daha juiceplanet.com.tr adresi

  0 Beğen
 • Burada insanlara faydası olacak bilgileri veren herkese sonsuz teşekkürler.

  0 Beğen
 • Bürhan Cahit TAKIM

  Buğday çimi Allahın insanlara bir lütfu. Böylesine yararlı, boylesine faydalı bir şey yoktur herhalde, Ben çorabımı giyemiyordum, 3 aydır çim suyu içiyorum, kuş gibi rahatladım, her işimi kendi kendime görür hale geldim, Yeryüzünde bilinen en kuvvetli antikansorejen, herkese ama herkeze tavsiye ederim.

  0 Beğen
 • Bürhan Cahit TAKIM

  Buğday çimi suyunu, İzmir'de KİPA'ların içindeki vitamin büfelerden, İstanbul'da, Optimum AVM,de Natilius AVM,de, Capitol AVM de bulabilirsiniz. Likör kadehinde satılıyor, fiyatı 3 ila 5 TL. arasında değişiyor. Sıktırırken taze kesilmiş olmasına,ve hatta gözünüzün önünde saksıdan kesilip sıkılmasına dikkat ediniz. Kesildikten sonra buzdolabında 7 gün tazeliğini koruyabiliyor.
  Herkeze sağlıklı günler

  0 Beğen
 • yakup

  İstanbul Bakırköy Capacity AVM içersinde (juiceplanet) buğday çimi sıkılıyor.

  0 Beğen
 • Nermin

  Buğday çimini İstanbul'da nerden temin edebiliriz acaba? Tohumlarını alıp biz dikince aynı besin değerlerindeyse de tohumlar nerededir?
  Buğday çiminden başka hangi çimler faydalıdır?
  Sağlıcakla.

  0 Beğen
 • demet

  buğday çiminin saç çıkardığını bir tv programında izlemiştim. suyunu sıkıp saç derinize sürüyorsunuz ve birkaç saat bekledikten sonra yıkyorsunuz sık sık yani düzenli yapıldığında saç çıkarıyormuş. ben bir kez yaptım ama suyunu çıkarmak zor geldi bi daha yapmadım.

  0 Beğen
 • serkan tamer

  buğday olarak arasanız bulamazsınız ancak çimlendirmek için derseniz organik olan buğdayları tercih etmeniz gerekiyor ben kartal'da oturuyorum ve orada her pazar günü organik pazar kuruluyor orada satılıyor aldım evde ilk olarak 1 gün süre ile suda bekletip ondan sonra saksıda toprağa ektim 3.ncü gün itibarı ile 20cm boy verdiler onları küçük küçük üstlerinden keserek sıkmadan her gün yemeklerde veya salata ya katarak tüketiyorum yanlız çok çabuk bozulan bir bitki olduğundan serin yerlerde muhafaza ediniz birde fazla keser ve tüketemez iseniz mutlaka bir poşet'te buzdolabında saklayın

  0 Beğen
 • menekse

  İyi günler

  çim suyu zayıflamak amaçlı kullanmak ıstıyorum fakatt nasıl bir diyetle kullansam günde ne kadar tüketsem bir tünlüü karar veremıyorum bu konudaa yardımcı olurmusunuz

  0 Beğen
 • Didem Kanca Üstay

  Menekşe hanım, çimen suyu günde iki defa içildiğinde içindeki yüksek besin değerinden dolayı sizi tok tutacağından daha az yemenize vesile olacaktır. Fakat maalesef online olarak diyet tavsiyelerinde bulunmuyorum. Herkes o kadar farklı bireyler ki sizin yaşam tarzınızı, kişiliğinizi, beslenme düzeninizi bilmeden ezbere birşeyler söylemem çok yanlış olur.

  0 Beğen
 • hatice

  mrba ben çimsuyununun faydalarını okudum ama çimin kokusu çok kötü içine limonsuyu sıksakta içsek faydalı olcakmı acaba cvbını verirseniz sevinirim

  0 Beğen
 • Didem Kanca Üstay

  Tabii ki de hşç içmemenizdense limonlu içmenizde çok daha fayda vardır.

  0 Beğen
 • bella

  blanderdan geçirsek olmazmı acab???

  0 Beğen
 • Didem Kanca Ustay

  Maalesef olmuyor. Keske olsa...

  0 Beğen
 • ozeses26

  kadındaki çikolata kisti için herhangi bir faydası varmıdır?

  0 Beğen
 • erkan

  didem hocam merhabalar öncelikle böyle site açarak insanları bilgilendirdiğiniz için tşr ederim.benim iki tane sorum olacaktı.birincisi bu çimen suyu sıkma makinesi olayıyla ilgili.evde sinbo markalı elektrikli meyve suyu sıkacağı var.bu makineyle çimleri sıksam olur mu yani herhangi bir zararı olur mu. ikinci sorumda çimsuyu içmek sivilcelere ve izlerine iyi gelir mi.benim sorum bunlar herkese sağlıklı yaşamlar dilerim...

  0 Beğen
 • Didem Kanca Üstay

  Erkan bey selamlar,
  Maalesef çimen makinası edinmeniz şart. Yoksa meyve suyu sıkacağınızı kullanırsanız kesinlikle bozulur. İkinci sorunuza gelince çimen suyu cildinize muhakkak çok iyi gelecektir. O kadar oksijen dolu ki tüm hücreleriniz yenilenecektir. Kendinize yapabileceğiniz en güzel hediyelerden biri çimen suyu içmektir diye düşünüyorum.

  0 Beğen
 • Remziye Gezci

  Merhabalar çimen suyunun insanlık için bu kadar müthiş bir hediye olduğunu bilmiyordum artık öğrendim .Annemde kullanabilirmi ?65 yaşında 100 kilo bir tombiş Yüksek tansiyon hastası ve kalp problemleride var bu rahatsızlıkları için ilaçlar kullanıyor onun içmesinde bir sakınca varmı Her yaş için azar azar başlasak 1 çorba kaşığı gibi bahsettiğiniz aşırı etkileri yaşamamak adına bir faydası olurmu cevaplarsanız çok teşekkür ederim .Remziye

  0 Beğen
 • Didem Kanca Üstay

  Remziye hanım selamlar, tabii ki de anneniz de kullanabilir. Her açıdan kendisine çok iyi gelecektir. Esasında hiç çorba kaşığı ile başlamayı düşünmemiştim. Gittiğimiz tüm merkezlerde direkt bir kahve fincanı ile başlıyorlardı. Ama etkilerini azaltmak için neden olmasın? ilk bir hafta bir çorba kaşığı verip sonra yavaş yavaş dozunu yükseltebilirsiniz. Bence çok güzel bir fikir. Böyle bir soru sorduğunuz için de size teşekkür ederim. Annenizin de bir an önce emaneten kilolarından kurtulmasını tüm kalbimle isterim. Sevgiler...

  0 Beğen
 • Remziye Gezci

  Didem hanım ilginize çok teşekkür ederim .Pozitif enerjiniz süper sevgiler.

  0 Beğen
 • ruhan

  Merhaba didem hanım.Merak ettiğim bu konuda bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Annem yaklaşık üç ay önce böbrek komşuluğunda kitle alınmak suretiyle ameliyat oldu.Patolojiden %90 iyi huylu olduğu sonucu geldi.Ama halen kanserim fikrinden kurtulamadı.Etraftan buğday suyunun kansere iyi geldiğini duymuş,bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

  0 Beğen
 • Didem Kanca Üstay

  Ruhan hanım, rica ederim. Elimden geldiğince her zaman sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Öncelikle annenize çok geçmiş olsun. İkinci olarak ta benim yurtdışında kaldığım merkezlerde gözlemlediğim çimen suyunun kansere çok iyi geldiğidir. Bununla ilgili henüz klinik bir çalışma yoktur. Ama şöyle düşünün doğada otla beslenen canlılara bakarsanız inek, fil vs, hepsi çok sağlıklıdır ve et-obur hayvanlara göre de çok daha uzun seneler yaşarlar. Çoğu da çimenle beslenirler. Kesinlikle annenize çimen suyunu tavsiye ederim.

  0 Beğen
 • selma

  Merhaba, ben çimimi yetiştirdim şimdilik 8 cm oldu. Ben mitral kalp kapak ameliyatı geçirdim ve kan sıvı şekli 2.5_3.0 olması gerekiyor. çim suyunu içmemde bir sakınca doğarmı. teşekkrler

  0 Beğen
 • Didem Kanca Üstay

  Merhabalar, İlk olarak çok geçmiş olsun. Genelde kalp ile rahatsızlık yaşayanlar kan sulandırıcı ilaçlar kullandıklarından K vitaminli gıdaları fazla tüketmemeleri gerekir. K vitamini de genelde koyu sebzelerde yer almaktadır. Doğal olarak çimen suyu da buna dahildir. Bana kullandığınız ilaçları belirtirseniz size daha fazla yardımcı olabilirim. Ezbere birşey söyleyip sizi yanlış yönlendirmek istemem.

  0 Beğen
 • hasan erat

  çimler yeterli uzunluğa gelip kesildikten sonra tabaktaki tohum atılıp yerine yenisi dikilecek doğru mudur ,kesmeyip uzamaya devam eden çimin gıda değeri düşer mi?

  0 Beğen
 • nejLa

  merhaba. bende bunun bir çok yararını duymuştum. acaba bursa'da nerden temin edebiliriz. bu benim için gerçekten önemli! yardım edebilir misiniz???

  0 Beğen
 • nejLa

  annem şu anda kemoterapi tedavisi görüyor buğday çimi suyunu içse bir işe yarar mı bunu da söyleyebilir misiniz?

  0 Beğen
 • Didem Kanca Üstay

  İlk olarak çok geçmiş olsun Nejla Hanım. Bursa'da nereden temin edebilirsiniz inanın bilemiyorum. Ama kendiniz de çok rahat yetiştirebilirsiniz. Tabii ki kemoterapi esnasında bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için çok etkili bir yöntem. Fakat bu dönemde yiyeceklerle yaşanan sıkıntıyı bildiğimden dolayı, belki salatalık suyu veya benzer başka bir yeşil sebze suyuyla karıştırmakta fayda olabilir diye düşünüyorum.

  0 Beğen
 • Didem Kanca Üstay

  Hasan bey, eğer çok uzatırsanız besin değeri düşecektir. Aynı şekilde eğer ikinci tepside toprağını ve tohumunu tamamen değiştirmezseniz yine besin değerinde yüzde 75 kadar kayıp olacaktır.

  0 Beğen
 • nejLa

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İyi günler Didem Hanım.

  0 Beğen
Diğer Yorumlar
Yorum yapın