Hayatta hiçbir şey nedensiz değildir ve bence bu yazımda eliminasyon diyetine değinmem ve sizin de bu yazıyı şu anda okuyor olmanız da hiç şüphesiz bir tesadüf değildir.  Umarım okuduklarınızı uygulamak ister ve faydasını görürsünüz.

Bundan birkaç sene önce 10 senelik yurtdışı eğitimimden döndükten sonra beklemediğim bir iş teklifinde bulunuldu. Avrupa’da uygulanan gıda intoleransıyla ilgili bir testin Türkiye distribütörlüğünü alan iki arkadaş onlarla çalışmamı teklif ettiler. Ben daha önce böyle bir testle ne okul hayatımda ne de okul dışında almış olduğum eğitimlerde hiç karşılamamıştım. Daha detaylı bilgilenmem için beni birkaç kere Almanya’ya eğitimlere gönderdiler. Avrupa’da birçok ülkede bu testin yüzde elliye varan kısmını sigorta karşılıyordu. O zaman güvenirliliği olan bir test olması gerekiyordu. Ama bu test neydi?

Kan veren kişinin test sonuçlarına göre 269 gıda ve gıda katkı maddelerine karşı vücutta ne gibi tepkiler oluştuğunu ve meydana gelen 3. tip gecikmeli alerjiyi görebiliyorsunuz. Tükettiğiniz gıdaların bir kısmı bağışıklık sisteminizin çökmesine neden oluyor. Siz, belki sütün çok faydalı olduğunu düşünüp içmeniz gerektiğine inanıyorsunuz ama oysa her süt içtiğinizde sistemi biraz daha çökertip değişik sorunlar ortaya çıkmasını sağlıyorsunuz.

Bu testi ilk kendime yaptırdım. Benim vücudumun tolere edemediği sadece 13 gıda maddesi çıktı ve bunlardan bir tanesi ahududuydu. Hiç tüketmediğim bir gıda nasıl olur da çıkar diye düşündüm. Fakat bu arada ağzımda hep aft çıkıyordu ve ben bunu bir türlü tipik batı tıbbında öğrenmiş olduğumuz “herhalde vücudumda bazı vitamin ve mineraller eksik” diye yorumluyordum. Sonra günlerden bir gün her gün çiğnemeye alışık olduğum karışık meyvalı cikletin içeriklerini okudum.Bir de ne göreyim? AHUDUDU!!! Hemen kestim ve inanır mısınız, son üç senedir bir daha ağzımda aft çıkmadı. Biliyorum inanması zor ama doğru. Bu yazıdaki amacım size testin reklamını yapmak değil, bilakis çok pahalı olan bu testin yerine sizin kendinizin deneyerek bazı şeyleri diyetinizden elimine etmenizdir.

Hatta Amerika’da tamamlayıcı tıpla ilgilenen birçok doktor gelen hastalarında öncelikle eliminasyon diyeti uygular. Bu rahatsızlıkların arasında romatizma, kilo problemi, migren, cilt sorunları, kronik yorgunluk sendromu, aşırı gaz, kronik kabızlık veya ishal ve astım en başta yer alanlardandır. Ama liste uzayıp gider. Doktorlar ilk olarak diyetten süt ürünlerini çıkartır ve vücuttaki değişimleri takip ederler. Birkaç ay sonra bu tip gıdaları yavaş yavaş tekrar diyetin içine koymaya başlarlar. Kimi vücut eskisine göre çok daha fazla tepki verir. Bunu şöyle de yorumlayabiliriz. Bir su düşünün eğer bu su bulanık ve pis ise siz onun içine bir çöp atarsanız su da bir fark görmezsiniz, çünkü su zaten kirlidir. Ama temiz bir suyun içine ufacık bir çöp atarsanız su hemen bulanır. Sisteminizi de böyle düşünün birkaç ay temizliyorsunuz ve ardından ufacık ona iyi gelmeyen bir şey verdiğinizde vücut eskiye oranla çok daha büyük tepkiler verebiliyor. Eğer vücutta herhangi bir değişim saptanmazsa o zaman mayalı gıdalar diyetten çıkartılır ve bir süre bu tip diyetle vücuttaki tepkiler ölçülür.

Elimine edilecek major gıdaların başında tüm glütenli ürünler, maya ve süt içeren gıdalar geliyor. Bunun yanı sıra tüm katkı maddeli gıdaları da kesebilirsiniz. Fakat bu tarz diyet büyük bir disiplin ve hazırlık gerektirir.  Sakın “Ben artık yarından itibaren hiç glütenli gıda yemeyeceğim” demeyin, çünkü glüten dediğiniz şey sadece unlu gıdalarda olmakla kalmayıp çikolata, dondurma gibi birçok üründe de katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Birçok insan hazırlıksız başladığı için birkaç günden sonra ya vazgeçiyor ya da aç geziyor. Bir de glütenli ürünleri diyetinizden çıkardığınız zaman B vitaminlerini de büyük ölçüde azaltmış oluyorsunuz. B-vitamini takviyesi yapmanızı tavsiye derim. Aynı zamanda sütlü gıdaları uygularken kalsiyum takviyesi de çok önemlidir. Kalsiyum için takviye alırken içinde muhakkak D-vitamini ve çinko olanı almanızı tavsiye ederim, çünkü birbirlerinin emilimlerini kolaylaştırırlar ve birbirlerine olan oranları çok önemlidir. Esasında ben çok takviye taraftarı bir insan değilimdir. Sağlıklı ve çok çeşitli gıdalar tüketildiğinde vücut tüm eksiklerini tamamlar, fakat bugünün şartlarında birçoğumuz tükettiğimiz gıdalara gereken özeni göstermiyoruz. Bundan dolayı bazı durumlarda takviye kullanılmasının hiç kullanılmamasından daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Birçoğunuzun çok can alıcı noktası olduğunu bildiğim kilo konusuna da değinmeden edemeyeceğim. Eğer elimine diyetini uygularsanız bu alanda da güzel sonuçlar alabilirsiniz. Fakat bu test kesinlikle bağışıklık sistemi için uygulanan bir testtir. Test sonuçlarının yan etkisi olarak kilo kaybı görebilirsiniz. Sadece kilo vermek için bu testi yaptırmanızdan yana değilim çünkü hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Yorumlar (1)

 • figen

  Evet tip 3 tarama testini bende yaptırdım.29 Aralıkta sonuçlanacak.Benim çevremde bu testi yaptırıp çok güzel sonuçlar alanlar var.
  Ayrıca kilonun yanında birçok problemi de sonuçlandırdığını biliyorum.

  Sağlıkla kalın.
  Figen Hatipoğlu

  0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın