kilovermek

 • Çok Yedim İtirafları

  Birçoğumuz için yemekle ilgili savaşımızı dile getirmek çok zordur ya da içimizde yaşadıklarımızı dışarıya vurmaktan çekiniriz. Ben de öyle bir bölüm yapmak istedim ki takma ad kullanarak yemekle olan savaşımızda hislerimizi, yaşadıklarımızı buraya yazalım ve birbirimize destek olalım. 'Üzüntüler paylaştıkça azalır' derler ya, sizlerin de yemekle gelen üzüntülerinin burada herkesle paylaşarak azalmasını ve en yakın zamanda yok olmasını diliyorum.

  Bazen hayatta kendimizi çok yalnız hissederiz, sanki tek bizim gizli yediğimizi, bir daha yememek için kalanları çöpe atanın ya da üzerine deterjan sıkanın sadece biz olduğunu düşünürüz. Oysa yalnız değiliz, yalnız değilsiniz...

   

  İlk paylaşımı yakında çıkacak olan kitabımdan bir alıntı olarak ben yapmak istiyorum:

  Diyetimde ilk hafta fena gitmedi, sanırım 1.5kg verdim; ama oradan çıkar çıkmaz sanki hakkımmış gibi hemen tatlıcı Zeynel’e gidip kendime şöyle güzel bir kaymaklı ekmek kadayıfı aldım. Derken ikinci hafta baktım, bu merkez bana göre değildi. Ben tam gaz yemek yemeye devam ettim. İştahım bir kere açılmıştı ve ben hâlâ zayıflama iradesini kafamda bitirememiştim. Fakat diyetisyenle tekrar görüştüğümde de: “Hâlâ çok yiyorum” diyemedim ama “Neden kilo veremiyorum ben de bilemiyorum” dedim. Şimdi düşünüyorum da acaba hakikaten birşey yemediğimi düşünerek mi böyle birşeyi demiştim yani kendimi mi kandırıyordum yoksa karşımdakini mi kandırmak istiyordum? Henüz bunun cevabını bulabilmiş değilim. Daha doğrusu o anda neler düşündüğümü hatırlamıyorum. Ne farkeder, sonuç itibariyle bu maceram sadece iki hafta sürebildi.

   

 • Genelde iki tip tarçın kullanılmaktadır: 

  1. Ceylon tarçını - Sri Lanka'dan gelmektedir. Daha kırılgan ve açık kahverengidir. Aynı zamanda tatlıdır.

  2. Cassia tarçını - aynı zamanda Çin tarçını olarak bilinmektedir. Daha kalın, sert ve rengi koyudur. Çok daha kuvvetli ve acımsı bir tadı vardır.

  Batı kültüründe tarçın daha çok tatlılarda ve meyveli yemeklerde kullanılır. Ama etnik yemeklerde de kullanıldığı görülmüştür. Doğuda ise  mesela Hint yemeklerinde acılı baharatlara eklenir. Biz de kışın boza ve sahlep gibi içeceklere de eklenir. 

  1 tatlı kaşığı TARÇINda:

  • 6 kalori
  • 1.4 gram lif
  • Manganez ve kalsiyum 
  • Antibakteriyal özellikler vardır.

  Cassia tarçını eğer yüksek miktarlarda tüketilirse içindeki coumarin maddesi yüzünden karaciğere zarar verebilir. Herşeyde olduğu gibi tarçında da miktar konusunda abartmamak gerekir. İyi korunduğu zaman tarçın 2-3 sene dayanıklılığını koruyabilir.

  Tarçınla ilgili özellikle kan şekerini dengelediğine dair birçok araştırma yapılmaktadır. Fakat bu klinik çalışmaların kimisi kan şekerini dengelediğini savunurken kimisi de işe yaramadığını göstermektedir. Bununla ilgili çalışmalar halen devam etmektedir. Kan şekerini dengelesin dengelemesin yine de tarçın faydalı bir baharattır ve eğer seviyorsanız makul miktarlarda yemeklerinizde ve içeceklerinizde kullanmanızı tavsiye ederim. 

  • Günlük SODYUM (Na) tüketimi maksimum 2300-2400 mg olmalıdır.
  • Özellikle tansiyon hastaları dikkat etmelilerdir. Tansiyonlarının ne kadar yüksek olduğuna göre günlük sodyum tüketimlerini maksimum 1500 mg sodyum ile limitlemelidirler. 
  • Yapılan araştırmalara göre tansiyon hastalarının çoğunun sadece tuza dikkat ettikleri, sodyum oranlarına ürün alırken ve tüketirken hiç dikkat etmedikleri görülmüştür.
  • Artık paketlerdeki SODYUM kısmına da dikkat etmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Farkındalıklı yemek dileklerimle...
  • Maden suyu deyip geçmeyin. Ufak şişe maden suyunda 160mg sodyum olabilir. Bundan dolayı özellikle hazır gıdalarda sodyum oranına çok ama çok dikkat ediniz.