Benimle yani Didem’le süpermarkette bir saat geçirerek sizlerin daha bilinçli bir tüketici olma yolundaki ilk adımlarınızı atmanızı isterim. Böylece tükettiğiniz gıdaları daha iyi tanıyabilirsiniz. Paketlerin arkasındaki içerik kısımlarını nasıl okuyacağınızı ve bunların ne ifade ettiğini öğrenebilirsiniz.

Birçoğumuzun başına gelmez mi? Süpermarkete aklımızda olan bir iki şeyi almak için gideriz, ve o da ne? Bir bakarız ki elimizde en az iki torba ile dışarı çıkmışız. Neden hep böyle olur? Yine kendimizi suçlarız: bak gördün mü, iradene sahip olamadın ve gereğinden fazla aldın. Oysa süpermarketlerin tasarımları öyle bir ayarlanır ki, her şey satmaya yöneliktir. Bununla ilgili her sene milyonlarca dolar araştırmalara yatırımlar yapılmaktadır.

Süpermarketlerin sadece tek bir amacı vardır: Yiyecek satıp kar yapmaktır ve elde edebileceği en büyük karı yakalayabilmektir. Onlar sizin ne kadar sağlıklı yemeniz gerektiğini, bütçenizin kısıtlı olup olmayacağını ya da diğer detayları düşünmezler, çünkü bu bizim düşünmemiz gereken bir şeydir, onların değil. Bizim amacımız daha karışıktır. Biz hem sağlığımıza iyi gelen, hem de lezzetli ama aynı zamanda uygun fiyatlarda pratik yiyecekler isteriz.

Yapılan araştırmalara göre süpermarkete gidenlerin yüzde 70’inin ellerinde alışveriş listesi oluyor, fakat bunlardan sadece yüzde 10’u listesine sadık kalıyor ve diğerleri daha fazlasını alıyor. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra çok daha bilinçli bir süpermarket tüketicisi olmaya karar verirsiniz ve siz de listesine sadık kalan yüzde 10’un içine girersiniz!!!