2011 Haziran'da zihnimi ve vücudumu toksinlerden arındırmak istedim. İzlanda'yı da görmek istediğimden internette google'da İzlanda ve detoks yazınca karşıma 'Heilsu Hotel' çıktı. Ağustos'ta iki haftalık programa katıldım. Annemin arkadaşı Sevgi teyze ve kızı Reyhan ile birlikte gittik. Reyhan dördüncü günden sonra sıkıldığı için aramızdan ayrıldı. Eğer detoks dışında eğlence arıyorsanız, burada yok, bilginize... Gerçi merkeze gelen ilk ve tek Türkler olarak sonsuz bir ilgi ve alaka gördük. 

Geldiğimizin ertesi günü sadece sebze suyu günüydü. Haftada bir gün sebze suyu ve bir günü de bitki çayı ve su günüydü. Eğer sebze suyu gününde zorlanıyorsanız, bir de sırf su içmeyi deneyin bakalım!!! Sebze sularımızı içtiğimizin ertesi günü Sevgi teyze ve Reyhan tartıldıklarında iki kilo verdiklerini görünce acayip havaya girdiler. Bana da tutturdular: 'Hadi sen de tartıl, sen de tartıl' diye. Tartıldım, 53.4 kiloydum. Esasında oraya gelenlere göre benim böyle bir yerde olmam mantıksızdı. Ama bazen kilolu insanlar zayıf birisini gördüklerinde şunu anlamakta zorlanıyorlar: O zayıf kişi de zayıf kalabilmek için dikkat ediyor ve eğer dengesi bozulursa ona göre harekete geçiyor, geçmezse çorap söküğü gibi hem kilolar geliyor hem de sağlık elden gidiyor. Bir beş kiloyu vermek var, bir de 15 kiloyu, sonra 25, sonra 35... Zaten ekstra kilolar hep böyle gelmiyor mu hayatta? Sadece 5 kilom var diyorsunuz, sonra o 5 bakıyorsunuz katlanmış kaç katına...

Ayriyetten normalde et ve hayvansal gıdaları çok sevdiğimden böyle bir yerde olunca sadece organik sebzeler yemek ve şekerden ve günlük tüm kargaşadan iki hafta boyunca uzakta durmak vücuduma ve ruhuma o kadar iyi geldi ki... Hep şunu savunurum: Detoks, bizim gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlar için bir gereksinim ve bunu şehir hayatında yaşarken yapabilmek imkansız. Vücut temizlense bile zihninizi ve ruhunuzu tüm negatifliklerden nasıl temizleyebilirsiniz? Zihin-beden-ruh... Sağlıklı olmak için üçünü de özenle ele almamız gerekiyor.

Bu merkez, gittiğimiz diğer merkezlere göre çok daha amatördü. Sevgi teyze, insülin kullandığından ona göre bir beslenme programı hazırlanması gerekirdi. Ama oradakiler bu konuda çok bilgisizdi. Zaten oraya gitmeden önce kimse bizden herhangi bir sağlık formu ya da yanımızda getirmemiz için tahliller istemedi. Onları yemek konusunda bizler yönlendirmek zorunda kaldık. Hatta çoğu zaman Sevgi teyzeye çok yemek getirdiklerinden birazından ben otlandım, yanlış anlamayın sadece yardım amaçlı, o daha fazla yemesin diye Sealed İnsan ne güzel de kendini kandırabiliyor, öyle değil mi?

Sabahları taze pancar suyu, meyve, haşlanmış sebze ve çorbamız, öğlenleri taze meyve-sebze suyu karışımı, haşlanmış sebze ve çorba, akşamları da sadece haşlanmış sebzemiz vardı. Sabah 8:00'de 45 dakikalık bir yürüyüşe çıkıyorduk. Ardından 9:00'da kahvaltıi sonra saat 10:00'da grup dersleri oluyordu. Gününe göre yoga, pilates, dans gibi değişik dersler vardı. 12:00'de yer altından gelen sıcak kaynak sularından oluşan havuzlara gittik. Saat 14:00 gibi öğlen yemeğimizi yedikten sonra 15:00'te otobüslere atlayıp doğada yürüyüşlere çıktık. Saat 17:30'ta akşam yemeğinden sonra bazen konuşmacılar oluyordu, onları dinliyorduk ya da infra-red sauna veya masaja gidiyorduk. Bir akşam da benden rica ettiler ve beslenme üzerine konuşma yaptım.  

Ağustos ayına rağmen hava bayağı rüzgarlı ve soğuktu. Gerçi onlara göre yazdı ve bize çok şanslı olduğumuzu, havanın muhteşem olduğunu söylediler. Bir de şanssız olsak ne olurdu bilemiyorum. Sıcaklık 7 ile 10 derece arasında değişiyordu. Tabii Türkiye'deki Ağustos sıcağından sonra ilk başta bayağı bir donduk ama sonrasında alıştık. Kaldığımız sürece İzlanda'nın değişik doğal güzelliklerini de görmek için merkezin ayarladığı turlara katıldık. 

Muhteşem bir masöz vardı. Adını hatırlayamıyorum ama sadece bir masöz olduğundan bulması zor olmaz sanırım. Gider gitmez hemen saatlerinizi ayarlayın yoksa saat bulmak imkansız.

Bu merkeze büyük beklentilerle gitmeyin, çünkü hakikaten amatör bir ruhla işletiliyor ama çalışanlar ve genel olarak İzlandalı'lar inanılmaz sıcak ve yardımseverler. Fiyatları diğer yerlere göre çok daha makul ama tabii aldığınız hizmet ve kalite de ona göre. Gerçi şimdi, oradayken tanıştığımız eski vali merkezi devralmış. Kendisinin muhteşem bir iş çıkaracağına inanıyorum. Zaten benden de yorumlarda ve tavsiyelerde bulunmamı istedi.

Benim için böyle bir yer süperdi, çünkü hem çok sağlıklı yedim, hem dinlendim, hem yazmakta olduğum kitabıma yoğunlaştım, hem de doğada doya doya vakit geçirdim ve yeni bir ülkeyle, kültürle tanışmış oldum.

İki haftanın sonunda ruhen ve fiziken hafiflemiş olarak İstanbul'a döndüm. Haftada bir gün muhakkak likit günü yapmaya çalışıyorum. Sebze suları ve sebze çorbaları içerek o günü geçiriyorum. Ertesi güne çok hafiflemiş ve kendimi iyi hissederek başlıyorum. Tavsiye ederim Kiss 

Eşim Murat beni havaalanından alır almaz doğru Beyti'ye kebap yemeye gittik ve iki haftalık et özlemimi anında giderdim Sealed