baharat

 • Son zamanlarda zerdeçal ne kadar da popüler besinlerden birisi değil mi? Arama motorlarına zerdeçal ve zayıflamak yazınca bir sürü tarif çıkıyor; yoğurdun içine zerdeçal, zencefil, tarçın karışımları ya da limon suyu eklenen tarifler ve bunun gibi bir çoğu..

  Peki bütün gün büyük miktarlarda yediğimiz tatlıların, pizzaların, kebapların kalorilerini sizce yoğurt içine konan 2 baharat ile yakmak mümkün mü? Hayır cevabını duyar gibiyim.
  O zaman gelelim gerçeklere..

  Beslenme bilim dünyasında da sıkça konuşulan ve üzerine oldukça araştırmalar yapılan bir baharat türü zerdeçal. 
  Zerdeçalın bu kadar konuşulup popüler olmasını sağlayan içindeki ‘kurkumin’ denilen maddedir.
  Geçtimiz bahar ayında gittiğim kongrede “kurkumin”in bir oturumun konusunu kapsayacak kadar geniş bir yer kapladığı gördüm. Üzerine oldukça çok konuşmalar yapıldı. Kanser tedavisindeki başarılarından bahsedildi. Fakat burada bahsedilirken dikkatimi çeken konu çoğunun kapsül olarak günde 3-4 kere kimi zaman da daha fazla kullanımını gösteren çalışmalardı.Çalışmaların büyük kısmı bir doktor kontrolünde yapılmaktaydı (Kafamıza göre kullanmamızın doğru olmadığını vurgulamak istiyorum). Çalışma sonuçlarında başarı sağlansa da, etkili olmadığını gösteren çalışmaların da olması, bunu satan firmaların da etkisi olup olmadığı düşüncesini akıllara getirmekteydi. 

  Zerdeçaldan nasıl faydalanılması gerektiğini açıklayacak olursam..

  ‘Toz olarak zerdeçalı yuttum’  ‘Yoğurdun içerisine zerdeçal ekledim’  ‘Zerdeçalı karabiber gibi yemeğimin üstüne piştikten sonra ekledim’  bu yollarla zerdeçalın içindeki kurkuminden FAYDALANAMADIĞIMIZI biliyor muydunuz?!  Kongrede konuşulan bir diğer bir konu başlığı da buydu.  

  Zerdeçal Hint mutfağına ait bir baharattır. 
  Hintlilerin zerdeçalı nasıl kullandığı araştırma konusu olmuştu bilim adamlarına. Bunun üzerine yapılan çalışmalar, zerdeçalın yağ (yağda çözünme özelliğinden dolayı) ve acı olan baharatlar ile birlikte yemek pişmeye başlamadan önce kavrulduğunda ancak kurkuminin etkisini gösterdiği bulunmuştur.

  Kongrede zerdeçal ve içerisindeki kurkuminin bir çok olumlu özelliklerinden bahsedildi. Bunların başlıcaları, kanser tedavisi, alzheimer, depresyon, kalp  sağlığı.. ve bir çok hastalığın tedavisinde etkili olabileceği üzerinde durulmaktadır. Fakat hepsi araştırma düzeyindedir ve bilinçsizce kullanımı uygun değildir.

   

  Bunların yanı sıra zerdeçal kullanımında DİKKAT edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır;

  *Safra kesesi taşınız var ise,

  *Demir emilimini engelleyebileceğinden dolayı, demir eksikliği anemisinde tüketiminde 

  * Kan sulandırıcı etkisi olduğu için kan sulandırıcı ilaçlar ile kullanımı uygun değildir, kan pıhtılaşmaması ve ameliyat söz konusu olduğunda dikkat edilmelidir. 

  *Kısırlık olduğunda, testesteron seviyelerinde azalmaya yol açabileceğinden, tüketimi kısıtlanmalıdır.