bitter

 • Hayal edin kim istemez ki çikolata yiyerek kalp sağlığını korumak.. 

  Yapılan bir çalışma bu konu üzerine yoğunlaşmaktadır. 
  Günde 60 gram şekersiz kakaonun kalp sağlığını üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma çikolatanın içerisindeki antioksidant olan flavanoidin damar sisteminin içine girmesini incelemiştir. Çalışma sonucu pozitif sonuç ortaya koymaktadır. Flavanoidlerin damar sisteminin içerisinde biriktiği görülmektedir. 
  *Bu sayede damarlarımızın zarar görmesine sebep olan birleşiğin %40 oranında azaldığı görülmüştür.
  *Bunlara ek olarak bitter çikolatanın kan pıhtılaşmasını önlenmesinde yardımcı olduğu da görülmektedir.
  *Aynı çalışmada damarların rahatlamasına yardım ederek kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri üzerinde durulmaktadır(*).

  Son yapılan başka bir çalışmada ise çikolatanın kalp sağlığı üzerinde herhangi bir etkisinin GÖRÜLMEDİĞİ vurgulamaktadır(**). 

  Aynı konu iki farklı çalışma sonuç..

  Bir çalışma sonucu ile doğru cevaba ulaşmak çoğu zaman mümkün olamıyor, çalışmaların büyük bir kısmı araştırmadır ve kesin bir sonuç söylemek çok da mümkün değildir. Ayriyetten bu çalışmaları hangi firmaların sponsor ettikleri de çok önemlidir.
  Günümüzde çalışmalar için yüksek bütçeler gerektiğinden genelde büyük gıda firmaları çalışmalara sponsor olup sonuçların kendi lehine çıkmaları açısından etkili olabiliyorlar.

   

  Her gün çikolata yemek kulağa ne kadar güzel geliyor değil mi?
  Ama pozitif etki gösteren çalışmada günde 60 gram çikolata tüketiminden bahsediliyor ve diyelim ki siz  bitter ve şekeri olmayan bir çikolata yerine, şeker içeriği yüksek güzel bir çikolata yediniz. Bu da 300- 400 kadar daha fazla kalori alacaksınız anlamına geliyor! 

  Ayrıca yapılan diğer çalışmalar sütlü ve şekerli çikolatada antioksidan seviyelerinin oldukça azalmış olduğunu göstermektedir. 
  Antioksidan açısından faydalanmak istiyorsanız çikolata yerine sebze ve meyve tüketerek hem antioksidan hem de daha çok besin değeri alabileceğinizi unutmayın.

  Ama çikolata benim mutluluk kaynağım diyenler için önerim: Didem Hocam’ın dediği gibi ‘Farkına ve tadına vararak’ yemenizi tavsiye ederim. Hayat yasaklarla devam edemez ki…  

   

  (*) Seigo Baba , Naomi OsakabeYoji KatoMidori NatsumeAkiko YasudaToshimi KidoKumiko FukudaYuko Muto, and Kazuo Kondo. Continuous intake of polyphenolic compounds containing cocoa powder reduces LDL oxidative susceptibility and has beneficial effects on plasma HDL-cholesterol concentrations in humans. 2007 American Society for Clinical Nutrition.

   (**) Crews WD Jr1, Harrison DWWright JW. A double-blind, placebo-controlled, randomized trial of the effects of dark chocolate and cocoa on variables associated with neuropsychological functioning and cardiovascular health: clinical findings from a sample of healthy, cognitively intact older adults.Am J Clin Nutr. 2008 Apr;87(4):872-80.