Karşılaştırmalı Tablolar

Bu bölümde Didem Kanca Üstay ve Pınar Doğan'ın hazırladığı beslenme üzerine karşılaştırmalı tabloları bulabilirsiniz.

Didem hocam 'Süt dışındaki diğer besinlerin de kalsiyum içeriğini gösteren bir tablo hazırlar mısın?' dedi ve işte burada:)

Şimdi bu verilerden sonra diyeceksiniz ki, hepsinin emilimi aynı mı? Evet değil tabii ki de emilimi etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin D vitamini kalsiyum emiliminde çok önemlidir ya da yüksek lif içeriğinin kalsiyum emilimin kalitesini düşürdüğü çalışmalarda gösterilmektedir.

Ben de tüm bu sebeplerden sonra kalsiyumun vücuttaki emilimini inceleyen bir çalışmadan aldığım verileri yazıyorum şimdi size;

Sütteki kalsiyumun %32.1'i vücutta emilirken, bademdeki kalsiyumun %21.1'inin, brokolideki kalsiyumun %61'inin, kara lahanadaki kalsiyumun ise %49.3'ünün vücutta emildiği görülmektedir. 


Tüm bunların yanı sıra bir de bizim ne kadar  kalsiyum ihtiyacımız olduğuna gelirsek;

0-6 aylık bebeğin KALSİYUM İHTİYACI 200 mg,

7-12 aylık bebeğin 260 mg,

1-3 yaşındaki çocuğun 700 mg,

4-8 yaşındaki çocuğun 1000mg,

9-13 yaşındaki çocuğun 1300 mg,

14-18 yaşındaki bireylerin 1300 mg,

19-50 yaşındaki bireylerin 1000 mg,

71 ve üstü yaşındaki bireylerin ise 1200 mg’dır.

 

Unutmayınız ki hiç bir besin bir diğerinden üstün değildir. Brokoli sütten iyi diyemeyiz ya da süt brokoliden, hepsinin kendine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Bu verileri hazırlamaktaki amacımız kalsiyumun süt haricinde de bir çok besinde bulunduğunu göstermektir. 

Okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz:)

 

 

 

İşte ezbere takviye alınmamasını gerektiren sebeplerden bir tanesi daha!!
İşin sonu ölüme kadar gidebilir...
Bu tarz besinleri takviye yerine en doğal haliyle tüketmek çok daha sağlıklı ve faydalıdır.
Zencefil ve zerdeçal diyip geçmeyin.

Her daim ilmin ışığında kalmanız ve doğru kişileri takip etmeniz dileğiyle..

İşte organik ve tamamen satış amaçlı yetiştirilen sebzelerin besin değerleri açısından farkları! Esasında düşünecek olursak organik yetişmeyen için bir sürü tarım ilacı vs kullanılıyor. Yani organik olandan daha pahalı olması gerekirken bizim en doğal hakkımız olan "organik tarımı" da büyük bir özellikmiş gibi şimdi önümüze sunup inanılmaz fiyatlara satıyorlar... Kapitalist dünyanın acı gerçeklerinden bir tanesi daha! Tabloya göz atın derim muhakkak.