• Pınar Doğan

Evet yeni yazımızın başlığı HİNDİSTAN CEVİZİ yağı, şekeri, unu ne ararsanız.. Son günlerin en popüler besinlerinden biri haline geldi. Geçen hafta sosyal medya hesaplarımızdan gelen soru ile Didem Hocam yeni ödev konumu fısıldadı ‘HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI’ :) Ben hatırlıyorum da hindistan cevizi kurabiyelerin, keklerin içine konulan bir tattı benim için.. Şimdi ne oldu da bu kadar hayatımızın içine girdi? Bu kadar ön plana çıkınca acaba kimse bunun iyi pazarlama politikası olduğunu düşünmüyor mu? Öncelikle size hindistan cevizi yağından bahsedeceğim ilerleyen kısımlarında da şekeri ve unuyla da devam edeceğim..

Bakın şimdi size arama motoruna ‘hindistan cevizi yağının faydaları’ diye yazınca çıkan bilgilerin başlıcalarını yazıyorum. Bir besin nasıl bu kadar mucizevi olabiliyor ki ?!

*Kilo kaybını sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir.
*İyi kolesterolü yükseltir.
*Kronik yorgunluk belirtilerini azaltır
*Kas ve eklem iltihaplarını azaltır
*Kalp damar sağlığını korur
*Tiroid bezinin düzgün çalışmasını sağlar
*Reflü belirtilerini yavaşlatır
*Mantar enfeksiyonlarını engeller
*Bağırsakta parazit oluşmasını engeller

Daha bir sürü olumlu etkisini savunan yazılar.. 

Şimdi size sormak istiyorum bir yağın bu kadar faydası mümkün mü? Ya da bu kadar keskin laflar etmek doğru mu dersiniz? Bilimsel araştırmalar yapan herkes bilir, makalelerin çoğunun son cümlesi; ‘Çalışmamız bu sonucu verse de kanıtlanması için daha bir çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır’ olur. Çünkü bilimde bir bilgiye kesin bir yargı getirebilmek için bir çok çalışmaya ihtiyaç vardır ve kanıtlanmış çalışma sayısı da oldukça azdır. İşine yıllarını, ömürlerini vermiş bilim insaları bile daha bir çok çalışmaya ihtiyaç duyarken, internetten edinilmiş iki bilgi ile konuşulması ne kadar da kolay değil mi?

Tabiki şimdi bunlara yalan diyip geçmeyelim.

NEDEN? HİÇ Mİ İYİ BİR YANI YOK? diyenleri duyar gibiyim. Sizlere doğru bilgiler verebilmek adına bilimsel makaleler araştırdım. Hindistan cevizi yağının bu kadar popüler olmasını ve üzerine çalışmalar yapılmasını sağlayan özelliği içerisindeki MCT (orta zincirli yağ asidi) dir. Çalışmaların çoğu da bu yağ asidinin etkinliğini ölçmek amaçlıdır. Kan yağ seviyelerinin değerlerinin ve kilo kayıplarını inceleyen bir çok makale okudum. Bir kaç örnek ile de size açıklamaya çalışacağım…

 1)Makale sonucu >  12 bayan üzerinde yapılan 2 hafta süren çalışmada tereyağ ve hindistan cevizi yağı kıyaslanmıştır. Çalışmanın ilk haftasında fark oluşurken, 14 gün tamamlandığında herhangi bir fark olmadığı ortaya konmaktadır. ( Buna benzer iki çalışmada da aynı sonuçlar elde edilmiştir.)

2)Makale sonucu >  70 sağlıklı birey ve 7 tip 2 diyabetli hastanın üzerinde 6 yıllık bir süre ile yapılan yapılan çalışmada bireylerin hindistan cevizi yağı ve ayçiçek yağ tüketimleri sonundaki vücutlarındaki değişimler incelenmiştir. Çalışma sonucunda bireylerin kolesterol, trigliserid değerleri arasında herhangi bir fark olmadığı gözlemlenmiştir.

3)Makale sonucu > 19 erkek bireyin öğle ve akşam yemeklerinde farklı yağ tüketimlerinin 6 hafta boyunca gözlemlendiği çalışmada; bireylerin yarısına hindistan cevizi yağı, diğer yarısına et tüketimleri ile yağ almaları sağlanmıştır. Çalışma sonucunda hindistan cevizinin hem iyi hem de kötü kolesterolü etten daha çok yükselttiği gözlemlenmiştir.

*Bu çalışmalar ile her bilgiye balıklama atlamamız gerektiğini belirtmek istiyorum.
Bir besinin olumlu yanları olduğu gibi kimi zaman etkisinin olmadığı yanları da olabilir.

 Unutmayınız!
1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ortama 120 kaloridir. 
Bu da sınırsızca yiyemeceğinizin rakamsal karşılıdır. Fazladan tükettiğimiz her kalori bize kilo olarak geri dönecektir.
1 yemek kaşığı zeytin yağı da 120 kkaldir, ayçiçek yağı da..

*Hindistan cevizi iyi kolesterolü yükseltirken aynı zamanda kötü kolesterol seviyelerini de yükselttiğinden kolesterol sorunu yaşayanların daha dikkatli kullanmaları gerekmektedir.

 

1.White MD, et al. “Enhanced postprandial energy expenditure with medium-chain fatty acid feeding is attenuated after 14 d in premenopausal women.” American Journal of Clinical Nutrition.
Papamandjaris AA, et al. “Endogenous fat oxidation during medium chain versus long chain triglyceride feeding in healthy women.” International Journal of Obesity, 2000.
Papamandjaris AA, et al. “Components of total energy expenditure in healthy young women are not affected after 14 days of feeding with medium-versus long-chain triglycerides.” Obesity Research.

2.Sabitha P, et al. “Comparison of lipid profile and antioxidant enzymes among south Indian men consuming coconut oil and sunflower oil.” Indian Journal of Clinical Biochemistry.

3.Reiser R, et al. “Plasma lipid and lipoprotein response of humans to beef fat, coconut oil and safflower oil.” American Journal of Clinical Nutrition.