• Pınar Doğan

Öğrendiğim tecrübelerin ve bilgilerin hepsini canım hocam Didem Kanca Üstay’a borçlu olarak yazıyorum…

Dünya’da 1990 yılında 32 milyon kilolu ya da obez 0-5 yaş arasında çocuk varken, 2016 yılında bu sayı 41 milyona yükselmiştir.
Obezite oranı çocuklarda da, yetişkinlerde de çığ gibi büyümektedir. Obezite çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri iken, beraberinde tip 2 diyabet, kalp damar hastalıkları, böbrek hastalıkları ve kanser gibi bir çok hastalığa da neden olmaktadır. Bugün obeziteye bağlı gelişen tip 2 diyabet ve benzeri hastalıkların, çocukluk çağında da geliştiği görülmektedir. Çocukluk çağında bozulmuş bir sistemi düzeltmek, çocuklukta kazanılmış alışkanlıkları değiştirmek yetişkin döneminde oldukça zor olmaktadır.

Biz sağlıklı beslenme davranışlarını çocukluktan öğretebilirsek, geleceğe daha sağlıklı nesiller bırakabiliriz. Boşuna dememiş atalarımız ‘Ağaç yaşken eğilir.’. İşte bu sebeplerden çocuk beslenmesi ÇOK ÖNEMLİDİR.

Avrupa Birliğinin 2020 aksiyon planına göre de, bizim de sıkça karşılaştığımız çocuklardaki beslenme sorunlarının başında: 

  • Fast food tüketiminin artışı, 
  • Şekerli-gazlı içecek tüketiminin artışı, 
  • Evden daha fazla dışarıda yemek tüketilmesi ve aile ile birlikte yemek yeme sıklığının azalması 
  • Bunlara ek olarak işlenmiş gıdaların eskiye göre daha sık ve daha büyük porsiyonlarda tüketilmesi gösterilmektedir.

"Çocuklar artık hareket etmiyor."
Çocukluk çağı obezitesinin artışında pasif hayatın etkisi çok büyüktür. Çocuklar, özellikle de şimdi olduğu gibi tatil günlerinde, tüm gün boyunca evde ve ekran karşısında hareketsiz bir yaşam sürüyorlar. Bilgisayar, tablet oyunları oynuyor; televizyon izliyorlar. 

Çocukların hareketsiz olmasının en büyük sebeplerinden biri ebeveynlerdir. Çocukların ekran karşısında geçirdikleri zamanı kontrol etmek ebeveynlerin elindedir. Hem sınırlamalar getirerek hem de rol model olarak...
Ebeveynler ekran karşısında uzun saatler geçirip, hareketsiz bir yaşam sürerken çocuklardan hareket etmelerini beklemek doğru olmaz. Çocukken spor, egzersiz alışkanlığı kazandırmak geleceğe büyük bir yatırımdır. Ebeveynler hem hareket (spor, egzersiz) ederek hem de ekran karşısında saatlerini geçirmeyerek ROL MODEL olmalıdır.

Kontrolsüz ekrana maruziyeti çocukların sağlığı için ciddi bir tehdittir.

Ekran çocukları hareketsiz hale getirmekte, öte yandan da besin tercihlerini de etkilemektedir.
Reklamlar... Günümüzde sağlıksız besinlerin reklamları artmıştır. Çocukların son yıllarda daha fazla şeker tüketmelerinin bir sebebi olarak da bu reklamların artışı olduğu çalışmalar ile vurgulanmaktadır.  Biz yetişkinler bile izlediğimiz reklamlardan etkilenip gidip o ürünü alma eğilimi gösteriyorken, çocukların bu durumu kontrol etmelerini beklemek yanlış olurfrown

Daha bilinçli ebeveynler, daha sağlıklı yeni nesil dileklerimlesmile