• Pınar Doğan

 

“Üreticinin talimatlarına göre kullanıldığında, mikrodalga fırınlar çeşitli yiyeceklerin ısıtılması ve pişirilmesi için güvenli ve kullanışlıdır.”
WHO (Dünya Sağlık Örgütü)


Bazı kavram yanılgılarını gidermek için, mikrodalga fırında pişirilen yiyeceklerin "radyoaktif" olmadığının bilinmesi önemlidir.
Mikrodalga fırın kapatıldıktan sonra herhangi bir mikrodalga enerjisi oyukta veya yiyeceklerde kalmaz. Bu açıdan, mikrodalgalar tıpkı ışık gibi davranır; ampul söndüğünde, ışık kalmaz.


Bir mikrodalga fırında pişirilen yiyecekler güvenlidir ve geleneksel bir fırında pişirilen yiyeceklerle ortalama aynı besin değerine sahiptir. Bu iki pişirme yöntemi arasındaki temel fark, mikrodalga enerjisinin yiyeceğin içinde daha derine nüfuz etmesi ve yiyecek ısınma süresini azaltarak genel pişirme süresini kısaltmasıdır.

*Mikrodalga fırın ya da normal bir fırın olsun, bazı besinler ısıya maruz kaldıklarında parçalanırlar.
C vitamini belki de en net örnektir. Çok hassas bir vitamindir ve çok çabuk kayba uğramaktadır. Pişirme süresi uzadıkça C vitamini kaybı da artmaktadır. Mikrodalga fırında besinlerin pişirme süreleri kısaldığından, mikrodalga fırın ile pişirme C vitaminin ve diğer ısıtıldığında parçalanan besin maddelerinin korunmasından dolayı besin kaybını daha aza indirgeyen bir yöntemdir.

*Sebzelerde suda pişirmek, besin değerlerinin bir kısmını kayba uğramasına neden olur, çünkü besin maddeleri pişirme suyuna geçmektedir.
Örneğin, haşlanmış brokoli, sebzeye kansere karşı savaşma özelliği kazandırabilen kükürt içeren bileşik olan glukosinolatı (birçoğunun ayırt edici bulduğu ve bazılarının acımsı bulduğu tadı) kaybeder.
Sebzeyi buharda pişirmek - hatta mikrodalga fırında buharda pişirmek - daha mı iyi?
Bazı açılardan evet.
Örneğin, buharda pişirilmiş brokoli, haşlanmış veya kızarmış brokoliden daha fazla glukosinolat barındırır.Mikrodalga fırınlarda dikkat!!


♦Zarar görmüş, kirli mikrodalga fırınların etrafında mikrodalga sızıntısı meydana gelebilir. Bu nedenle fırının iyi durumda tutulması önemlidir.
 
♦Kullanıcılar, fırının kapağının düzgün kapandığını ve kapağında yer alan emniyet kilidi cihazlarının doğru çalıştığını kontrol etmelidir.

♦Kapak contaları temiz tutulmalı ve contalarda veya fırının dış mahfazasında gözle görülür bir hasar belirtisi olmamalıdır. Herhangi bir arıza bulunursa veya fırının parçaları hasar görürse, uygun şekilde yetkili bir servis tarafından onarılıncaya kadar kullanılmamalıdır.

♦Mikrodalga enerjisi vücut tarafından emilebilir ve maruz kalan dokularda ısı üretebilir. Göz gibi sıcaklık kontrolü olan organlar, testisler gibi sıcaklığa duyarlı dokular, yüksek ısı hasarı riski taşır.
“FAKAT, termal hasar sadece uzun maruziyetle, çok yüksek güç seviyelerde, mikrodalga fırınların etrafında meydana gelebilir.”


Mikrodalga fırın kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar:

1.Mikrodalga fırınlarda 'mikrodalga fırın kullanımına uygun etiketi' olmayan plastik ambalajlar veya kaplar kullanmak yerine, yiyecekleri mikrodalga fırınlarda ısıtmak için cam veya seramik kaplara aktarın.

2.Mikrodalga fırın kullanımı sırasında plastik sargının yiyeceklere temas etmesine izin vermeyin.

3.Paket servis kaplarının çoğu, su şişelerinin veya margarin, yoğurt, krem ​​peynir, mayonez ve hardal gibi yiyecek kaplarının çoğu mikrodalgaya
dayanıklı değildir.

4.
Mikrodalga fırınlara uygun hazır yemek kapları sadece bir defalık kullanım için formüle edilmiştir ve paketin üzerinde de belirtilmektedir. İkinci kullanıma uygun değildir.

5.Eski, çizik veya çatlak kaplardan ya da kullanımına uygun olmamasına rağmen mikrodalga fırınlarda kullanılan kaplardan, yumuşatıcı (BPA (hormon bozucu olduğu tartışılmaktadır ve ftalatlar (toksik madde) ) bulaşma olasılığı yüksektir.

6.Plastik saklama poşetleri veya plastik market poşetleri mikrodalga fırınlarda kullanmaya uygun değildir.