• Pınar Doğan

Bugün tezimi tekrardan okuyup bir özet yazısı yazarken, “NEDEN?” ben bu konuyu seçtim diye düşündüm. Çünkü bugün ortalama her 10 kadından biri PKOS yani polikistik over sendromuna sahip. Bu oldukça büyük bir oran. Diğer bir sebep ise PKOS hastalarının %80’i kilolu veya obez kategorisinde yer almaktadır. Bu hastalık kilo artışı ile birlikte metabolik sendrom, tip 2 diyabet, kalp ve damar hastalığı gibi rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik sorunların da meydana gelme riskini arttırmaktadır. Ve onlarca okuduğum çalışma gösteriyor ki, kişilerin doğru beslenmesi bu hastalığın meydana getirdiği sorunların önüne geçilmesinde oldukça etkili…


Sorunlar ve iyileşmeler nasıl mı oluyor? Gelin! Size çalışma sonuçlarından birkaç örnek vererek açıklayayım:

*Yapılan çalışmalarda %5 kilo kaybı ile PKOS semptomlarının iyileştirilmesi konusunda başarı sağlandığı görülmektedir. 

*Kilo kaybı ile menstrual döngünün düzene girdiği ve yumurtalama normal seviyelerine ulaştığı görülmektedir. 

*Kilo kaybı ile çoğu PKOS’a sahip kadın bireyde akne ve saç dökülmesi problemlerinin de azalma olduğu gözlemlenmektedir.

*Yapılan birçok çalışma ile insülin direnci ile beslenme tedavisinin ilişkisi vurgulanmaktadır. Ayrıca rafine şeker ve işlenmiş gıdaların etkisi üzerinde durulmaktadır.

gibi gibi… Doğru beslenmenin ve buna bağlı kilo kayıplarının pozitif etkileri görülmektedir.
 

Şimdi gelelim doğru beslenme NASIL olmalı?

  1. YÜKSEK PROTEİN: Protein ağırlıklı beslenmenin kısa vadede olumlu sonuçlar ortaya koyduğunu gösteren oldukça çok çalışma bulunmaktadır. Kısa vade diyorum çünkü çalışmaların çoğu 1 yıldan az süreli yapılmaktaydı. Uzun vadede nasıl bir etki yaratacağı konusunda daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat bu kişilerin tokluk seviyelerini de korumaları açısından “yeterli miktarda protein” almaları gerekmektedir.

  2. YÜKSEK LİF: Bunlara sebzeleri, kuru baklagilleri, yağlı tohumları(badem, fıstık) örnek gösterebilir.

  3. SIFIR ŞEKER: PKOS’da en çok önemli olan ve uzak durulması gereken besinlerin başında da RAFİNE ŞEKER ve İŞLENMİŞ GIDALAR yer almaktadır.. Rafine şeker ve işlenmiş gıdalara örnek verecek olursak da; pastalar, çörekler, kurabiyeler, hazır paketli gıdalar (çoğunun içinde yüksek şeker olduğu unutmamalıdır, mutlaka etiket okumanızı öneririm).
    İşlenmiş gıdalar ve rafine şeker içeren besinler yerine, tam tahıllı ve bol lif içeren gıdalar tüketmesi oldukça önemlidir.

  4. SIFIR İŞLENMİŞ GIDA

  5. SAĞLIKLI YAĞ: Kullandığınız yağ çeşitliliğininde önemi vardır. Doymuş yağ içeriği yüksek yağlar yerine, zeytinyağı gibi doymuş yağ oranı düşük yağların tüketimi önem kazanmaktadır.


ÖNEMLİ NOT:
PKOS tedavisinin olmazsa olmazı, ilaç tedavisinden de önce sağlıklı beslenmedir. Ve ilaç tedavisi tek başına etkili değildir.